Oszuści na
Facebook

Naucz się jak odkryć i zneutralizować zagrożenie na social media

"Tak tam rzadzili ze ci gorale mowili, ze to oni mieli rozbawiac towarzystwo a studenci rozbawiali wszystkich."
magda burska
Doktor Ekonomii

Moje doświadczenia na facebook
(i dlaczego to jest dla Ciebie waŻne)

Moja historia na Facebook zaczeła się dosyć niedawno bo w 2016. Przez dwa lata poznałem wiele ciekawych osób. Większość z tych znajomości nie przeszła ze świata wirtualnego do świata żywych. Dla Ciebie to też dosyć ważne bo dzięki mnie możesz uniknąć przykrych niepowodzeń. Ale po kolei…

Czytaj dalej

www.rafski.com
©Nina Dobrev

Jak poznać kogoś na facebook

Ludzie oszczędzają. Albo nie mają pieniędzy. Albo i to i to. Albo sie boją. Rozmawiać, poznawać. Zaczepiać, zagadać. Bo głupio. Bo nie wypada. Ach, internet. W internecie wypada. W internecie nie takie numery przechodziły. No więc rozluźniamy maniery. I działamy. Poznać można w najprostszy z możliwych sposobów. Zapytać jak tam, co tam, co u Ciebie? No i mamy rybkę. Tyle że trzeba uważać. Rybka lubi pływać. A co gorsza zamiast rybki może ciągniemy starego buta.

Czytaj dalej

Magda Burska

Poznałem Magdę przypadkiem. Przez dwa tygodnie rozmawialiśmy używając Messengera. Przez ten czas u Magdy dużo się działo. Była w górach w Święta gdzie złamała nogę. Potem wróciła do rodzinnego Krakowa żeby zaraz potem wyjechać do Stuttgartu do znajomych. Często wysyłała zdjęcia. A to z dziećmi, z psem, z nart, zdjęcia potraw itp. W międzyczasie zbierała informacje. Często informacje tzw wrażliwe. Muszę zapytać GIODO. Nie spieszyła się. Po dwóch tygodniach zamilkła. Konto zniknęło. Pozostały zdjęcia. Bardzo ładna dziewczyna. Myśl: A może to aktorka? Wcześniej nie zastanawiałem się nad tym. Okazało się że wszystkie zdjęcia które przesyłała to zdjęcia Niny Dobrev, znanej aktorki seriali amerykańskich. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić że Magda była kimś zdecydowanie mniej atrakcyjnym, może nawet mężczyzną. 

czytaj dalej

©Nina Dobrev

Kim była magda burska

Trudno byłoby się dowiedzieć kim właściwie była ta osoba. Jednak moje myśli  nie koncentrują sie na tym. Ważne jest dla mnie co innego. Ważne żeby wszyscy mieli świadomość zagrożeń oraz technik, którymi operują złodzieje. Ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia ze złodziejami. Złodziejami tożsamości, złodziejami zdjęć, złodziejami danych. Przebranie sie dziś za piękną aktorkę w świecie wirtualnym zajmuje kilka sekund. Czy w takim razie nie zostawić tego całego fejsbuka? Moim zdaniem nie, myślę że ta technologia rzeczywiście zbliża ludzi. Warunek jest tylko taki że ludzie muszą ufać innym. Co jeszcze odkryłem ciekawego? Inne profile z modelkami na okładce.

©Nina Dobrev

Czytaj dalej

a oto cała reszta "Modelek"

Piękne POLKI

Dlaczego ważne jest żeby ładne kobiety istniały wirtualnie w polskim internecie? Ponieważ to bardzo ważne dla wielu mężczyzn. Mają pewnego rodzaju potrzeby, także estetyczne i należy się z tym liczyć. Ważne jest żeby każdy dostawał jak najwięcej bodźców pomagających wytwarzać endorfiny. Musimy też wziąć pod uwagę ciągły odpływ młodych ludzi z Polski do pracy za granicą, z których bardzo wiele to właśnie kobiety. My mężczyźni jesteśmy dumni z Was, wierzymy że Polki są najpiękniejszymi kobietami świata. Jednak często nie dajecie nam szans tego zauważyć chowając się za zdjęciami włosów, zwierząt, rzeczy, innych kobiet. Nie szanujecie tego czym obdarzyła Was natura. Ludzie nie wiedzą że jesteście piękne ponieważ uważajcie zdjęcia za zbędny wydatek lub za “parcie na szkło”. Jest to bardzo złe podejście. Wasz wygląd jest dla nas tak samo ważny jak to co macie do powiedzenia. Jeśli go zaniedbacie będzie to strata dla nas wszystkich. 

czytaj dalej

©Nina Dobrev
©Nina Dobrev

Wysyp nowych kont na facebook

Od niedawna da się na Facebooku zaobserwować wysyp nowych kont i dużą ilość nowych profili. Jest to związane z dynamicznym rozwojem tej gałęzi internetu. Pomimo tego że to zjawisko nie jest niepokojące, warto się temu przyjrzeć uważnie. Dodając nowego znajomego warto zobaczyć kiedy konto zostało utworzone, ile znajomych prowadzi względnie normalną konwersację na profilu (Podziękowania za dodoanie do znajomych to jeszcze nie konwersacja). Co jeszcze możemy zrobić żeby się bronić przed fraudsterami?

Możemy sprawdzić gdzie jeszcze w internecie została użyta dana fotografia. Po prostu wchodzimy na stronę http://reverse.photos i dodajemy zdjęcie uprzednio ściągnięte z profilu “modelki”. W taki sposób dowiemy się kto używa zdjęć stockowych lub gdzie jeszcze dane zdjęcie zostało opublikowane. Pamiętajcie żeby Wasi mężczyźni także wiedzieli o tym że piękna modelka to w rzeczywistości stary but.

 

Dołącz się do mojej akcji na Twitterze: @rafski loves @ninadobrev przeciw manipulacjom w social media. https://twitter.com/rafski7

Na moim profilu w stories wrzucam najnowsze “modelki” znalezione na facebook.

Czytaj dalej

Nie bądź starym butem

Zdjęcia portretowe autorskie w studio

Image Source: WOCinTechChat, Icon Finder