Rafski Fotografski odkrywa Kurpie.

W minoną sobotę odwiedziłem Kadzidło, miejscowość uważana za jedną z najważniejszych na kurpiowszczyźnie. Zachęciły mnie możliwości współpracy z lokalną stadniną koni ale także mozolne odkrywanie moich korzeni. Od dawna słyszałem w domu od mamy że “uparty jak prawdziwy kurp” ale za bardzo nie wnikałem kim są mieszkańcy naszej okolicy. Nazwa Kurp wywodzi się od noszonych przez miejscową ludność butów (kurpsi) wyrabianych z lipowego łyka, które były regionalną odmianą łapci (za Wikipedia). Muszę przyznac że nigdy nie miałem takich łapci w domu ale napewno można będzie je zobaczyć podczas zaczynających się niebawem (za 6 dni) Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.

Rezerwuję Swoją Sesję

Moi przodkowie, Kurpie mieszkali na terenach dwóch puszcz: Puszczy Białej oraz Puszczy Zielonej. Załączyłem kilka linków dla wszystkich pragnących wybrać się na zwiedzanie Kurpi. Po około połtoragodzinnej podróży z Warszawy jesteście w miejscu gdzie ludzie mówią z zaśpiewem. Kurpie to nizinne lasy ale również woda, rzeki, stawy i jeziorka. Tradycyjne kurpiowskie miodobranie w Myszyńcu organizowane pod koniec sierpnia to kolejna z regionalnych imprez gdzie możecie nabyć całą gamę produktów związanych z pszczołami. Więcej informacji tutaj.

Jeszcze jedną z lokalnych atrakcji jest kurpiowska kraina w Wykrocie. Po szczegóły oferty tego miejsca zapraszam tutaj.

 

“Błotniste ziemie i lasy nie sprzyjały osadnictwu rolniczemu, stąd pierwotnie główne źródło utrzymania dla Kurpiów stanowiła puszcza. Pierwsi osadnicy pojawili się w XV wieku, wioski powstały sto lat później. Do puszczy napływała ludność ze wschodniego Mazowsza, szukając schronienia przed napadami, a także chłopi zbiegli przed pańszczyzną oraz inni ścigani przez prawo. Pierwsi mieszkańcy Kurpiowszczyzny zajmowali się rybołówstwem i myślistwem.”

To dosyć ciekawe czy moi przodkowie zbiegli przed pańszczyzną czy byli ścigani przez prawo. Nie zdziwiłbym się żeby i jedno i drugie.

Rezerwuję Swoją Sesję

“Kurpie nie odrabiali pańszczyzny, pozostając czynszownikami królewskimi (Puszcza Zielona) lub biskupimi (Puszcza Biała). Pierwsi badacze opisujący Kurpiów podkreślali też ich swoisty „dziki i szorstki” charakter, skłonność do uniesień i mściwość, ale też gościnność, wytrzymałość na trudy i zręczność łowiecką. Specyficzne środowisko i historyczne doświadczenia są przyczyną, dla której kurpiowski charakter utożsamiany jest z uporem, oszczędnością i umiłowaniem wolności.”

Do Kadzidła ściągnęła mnie możliwość przeprowadzenia sesji fotograficznej z udziałem koni wierzchowych. Monika ze Stajni pod Rozbrykanym Konikiem jest niebywale pomocna i potrafi pomóc każdemu kto myśli o nauce jazdy konnej oraz zajeciach terapeutycznych z udziałem koni. Wszystkich zainteresowanych tego typu zajęciami zapraszamy na stronę Fb Stajni (LINK).

 

Wszystkich zainteresowanych Sesjami Fotograficznymi z udziałem koni zapraszam do kontaktu przez messenger, facebook email oraz telefon.

Rafski

 

Rezerwuję Swoją Sesję

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.