Rafski Fotografski odkrywa Kurpie.

W minoną sobotę odwiedziłem Kadzidło, miejscowość uważana za jedną z najważniejszych na kurpiowszczyźnie. Zachęciły mnie możliwości współpracy z lokalną stadniną koni ale także mozolne odkrywanie moich korzeni. Od dawna słyszałem w domu od mamy że „uparty jak prawdziwy kurp” ale za bardzo nie wnikałem kim są mieszkańcy naszej okolicy. Nazwa Kurp wywodzi się od noszonych przez miejscową ludność butów (kurpsi) wyrabianych z lipowego łyka, które były regionalną odmianą łapci (za Wikipedia). Muszę przyznac że nigdy nie miałem takich łapci w domu ale napewno można będzie je zobaczyć podczas zaczynających się niebawem (za 6 dni) Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie.

Rezerwuję Swoją Sesję

Moi przodkowie, Kurpie mieszkali na terenach dwóch puszcz: Puszczy Białej oraz Puszczy Zielonej. Załączyłem kilka linków dla wszystkich pragnących wybrać się na zwiedzanie Kurpi. Po około połtoragodzinnej podróży z Warszawy jesteście w miejscu gdzie ludzie mówią z zaśpiewem. Kurpie to nizinne lasy ale również woda, rzeki, stawy i jeziorka. Tradycyjne kurpiowskie miodobranie w Myszyńcu organizowane pod koniec sierpnia to kolejna z regionalnych imprez gdzie możecie nabyć całą gamę produktów związanych z pszczołami. Więcej informacji tutaj.

Jeszcze jedną z lokalnych atrakcji jest kurpiowska kraina w Wykrocie. Po szczegóły oferty tego miejsca zapraszam tutaj.

 

„Błotniste ziemie i lasy nie sprzyjały osadnictwu rolniczemu, stąd pierwotnie główne źródło utrzymania dla Kurpiów stanowiła puszcza. Pierwsi osadnicy pojawili się w XV wieku, wioski powstały sto lat później. Do puszczy napływała ludność ze wschodniego Mazowsza, szukając schronienia przed napadami, a także chłopi zbiegli przed pańszczyzną oraz inni ścigani przez prawo. Pierwsi mieszkańcy Kurpiowszczyzny zajmowali się rybołówstwem i myślistwem.”

To dosyć ciekawe czy moi przodkowie zbiegli przed pańszczyzną czy byli ścigani przez prawo. Nie zdziwiłbym się żeby i jedno i drugie.

Rezerwuję Swoją Sesję

„Kurpie nie odrabiali pańszczyzny, pozostając czynszownikami królewskimi (Puszcza Zielona) lub biskupimi (Puszcza Biała). Pierwsi badacze opisujący Kurpiów podkreślali też ich swoisty „dziki i szorstki” charakter, skłonność do uniesień i mściwość, ale też gościnność, wytrzymałość na trudy i zręczność łowiecką. Specyficzne środowisko i historyczne doświadczenia są przyczyną, dla której kurpiowski charakter utożsamiany jest z uporem, oszczędnością i umiłowaniem wolności.”

Do Kadzidła ściągnęła mnie możliwość przeprowadzenia sesji fotograficznej z udziałem koni wierzchowych. Monika ze Stajni pod Rozbrykanym Konikiem jest niebywale pomocna i potrafi pomóc każdemu kto myśli o nauce jazdy konnej oraz zajeciach terapeutycznych z udziałem koni. Wszystkich zainteresowanych tego typu zajęciami zapraszamy na stronę Fb Stajni (LINK).

 

Wszystkich zainteresowanych Sesjami Fotograficznymi z udziałem koni zapraszam do kontaktu przez messenger, facebook email oraz telefon.

Rafski

 

Rezerwuję Swoją Sesję

 

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: