Dlaczego Ostrołęka?

 

Jak wiecie Ostrołęka to miasto w którym się urodziłem i wychowałem. Spotkałem się z opiniami moich krajanów za granicą że jeśliby rozważali powrót do kraju z pewnością ich celem byłaby Ostrołęka. Chciałem dziś napisać kilka rzeczy o miejscu w którym obecnie żyję aby przybliżyć wszystkim czytelnikom dlaczego Ostrołęka to najciekawsze miejsce na ziemi i dlaczego mogliby rozważyć to miejsce jako cel jednej z wypraw. Może nawet nie tylko jednej.

Ostrołęka leży nad rzeką Narwią w województwie mazowieckim, chociaż tylko kilkanaście kilometrów dzieli ją od granicy województwa podlaskiego. (Wikipedia) Położenie geograficzne sprawiało że od wieków teren ten był ofiarą rozmaitych walk i konfliktów a ludzie żyjący na Kurpiach niejednokrotnie musieli dowodzić swojej waleczności.

 

 

Najciekawsze jest to że z Ostrołęki do trzech największych miast regionu jest praktycznie niemal równa odległość. Do Warszawy jest 129km, do Olsztyna 125 a do Białegostoku 116. Sprawia to że ludzie żyjący tutaj mają wiele opcji w zakresie podejmowania działalności, kontaktów i wyjazdów. Najlepiej obrazuje to mapa Google .
Jeśli chodzi o ceny i zarobki to są one na dużo niższym poziomie niż w każdych z tych trzech miast. Pozwala to na względnie niewielki koszt rozpoczęcia działalności (chodzi mi tutaj również o przeprowadzki do miasta) oferując komfort życia za rozsądną cenę.

 

 

W Ostrołęce można spotkać wyjątkowo urodziwe kobiety. Macie możliwość po części dostrzec to w moich fotografiach na których kobiety goszczą dosyć często. Jakkolwiek nie wszędzie można spotkać otwarte osoby, bywa z tym różnie. Otwartość jest w Ostrołęce znacznie częściej spotykana przeze mnie niż w Wielkiej Brytanii, gdzie pomimo powierzchownej otwartości ludzie są bardzo zamknięci w sobie, wydostanie z nich prawdziwej opinii o czymkolwiek to droga przez mękę a nawiązywanie znajomości bez wypchanego portfela wydaje się bardzo karkołomnym przedsięwzięciem.

 

 

Pogoda to jedna z najlepszych rzeczy które mogą spotkać tutaj każdego który przyzwyczaił się do dziwacznych trendów pogodowych obecnych w innych częściach globu. W tym roku od początku kwietnia temperatura utrzymuje się powyżej 20 stopni i jest słonecznie albo bardzo słonecznie, A jeszcze pod koniec lutego mieliśmy tu śnieg:) Moim zdaniem te obecnie tutaj zmiany pozwalają na wiele radości. Oczywiście są także skutki ujemne czyli częstsze choroby o których trzeba pamiętać. Jednak zimne piwo w Ostrołęce przy wysokiej temperaturze smakuje o niebo lepiej niż w deszczowy dzień w Anglii czy Szkocji.

 

 

Obecnie dzięki funduszom unijnym istnieją dosyć dobre możliwości rozwoju. Wystarczy tylko być Neetsem (nie w edukacji i pracy poniżej 29 lat) albo osobą po 50 spełniającą jedno lub więcej kryteriów takich jak bycie długotrwale bezrobotnym, niepełnosprawność, niska edukacja. W prosty sposób możemy pisząc biznesplan (swoją drogą niska edukacja i biznesplan, hmmm) dostać finansowanie ze środków unijnych. Jak widzicie własna działalność ze środków pomocowych jest zarezerwowana tylko dla specyficznego typu przedsiębiorców, nie chcę zbytnio oceniać ale wydaje mi się że profil ludzi którzy zakładają działalność nie pozwala na zbyt dalekosiężne plany.

 

 

Jakiś czas temu wpadła mi w ręce książka Księga Żydów Ostrołęckich.
Jest dosyć ciekawe jak dawni mieszkańcy tych ziem oceniali miasto i jakie losy ich spotykały. Każdej osobie zainteresowanej tematem polecam przeczytanie tej książki.

 

 

Na tym skończę moje przemyślenia ponieważ miasto ma duży potencjał i staje się coraz ważniejszym węzłem przyciągającym mieszkańców okolic. Największym problemem wydaje się dzisiaj drenaż mózgów i odpływ najbardziej wartościowych mieszkańców na rzecz innych ośrodków miejskich. To duży problem który moim zdanie nie jest odpowiednio brany pod uwagę przez ludzi zarządzających rozwojem i działalnością miasta.

 

Rafski

Rafski poleca:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.